sobota, 14 czerwca 2014

Rękopis znaleziony w smoczej jaskini

Jakiś czas temu obiecałam Wam, że powiem co nieco o pewnej ciekawej książce. „Rękopis znaleziony w smoczej jaskini” Andrzeja Sapkowskiego to kompendium wiedzy o literaturze Fantasy i SF ale inny niż dotychczas mieliście okazję przeczytać.


Całkowicie subiektywny, jak na samym początku zapewnia nas autor jest wprowadzeniem do świata fantasy, o której każdy powinien coś wiedzieć jeśli ma zamiar się na jej temat wypowiadać tak by uniknąć stwierdzenia: „ A Fantasy nie, nie lubię. A czytałeś? Nie, ale nie lubię.”
Książka jest podzielona na następujące części:

1.       Opis i historia gatunku.
W bardzo przejrzysty i ciekawy sposób z lekką dozą ironii i sarkazmu, za który go tak kochamy, Andrzej Sapkowski opisuje korzenie gatunku, najważniejsze utwory, które przyczyniły się do jego rozwoju, podgatunki, podgatunki podgatunków itd.

2.       Leksykon alfabetyczny
Czyli najważniejsze pojęcia, które można łatwo odnaleźć, przeczytać i zrozumieć. Książka zadziwia nas swoją przejrzystością – na marginesie cały czas towarzyszą nam przypomnienia terminów, które na niej znajdziemy, działu, w którym jesteśmy i strony. Super sprawa!

3.       Bohaterowie fantasy.
Klasyfikacja bohaterów według krajów, kontynentów, płci i typów.

4.       Bestiariusz.
Część, która najbardziej mnie zaskoczyła, in plus oczywiście, gdyż jest to bestiariusz fantasy uwzględniający stwory ze wszystkich stron świata. Jeśli myśleliście, że będzie o elfach, orkach, krasnoludach i koniec to będziecie mocno zaskoczeni. Mamy tu słowiańskie stwory, azjatyckie, afrykańskie i wiele innych. Wszystko napisane cudownie gawędziarskim językiem autora przywodzi na myśl najlepsze książki, które wyszły spod Jego pióra .


5.       Nagrody.
Jak sam Sapkowski tytułuje – „ Nagrody i odznaczenia, czyli co się w fantasy podoba jurorom”.

6.       Kanon.
Czyli 85 pozycji, które każdy szanujący się fan fantasy powinien przeczytać i znać. Cóż trzeba zakasać rękawy i zabrać się do roboty!

7.       Chronologia wieku.
Ostatnia część, ułożona chronologicznie, traktująca o najważniejszych wydarzeniach tego gatunku.

8.       Indeks.
Ciężko byłoby go nazwać częścią ale niezwykle ułatwia życie gdy chcemy coś znaleźć szybko i bez zbędnych ceregieli.


Polecam szczerze tę lekturę, mi przysporzyła wiele frajdy i wzbogaciła o solidną wiedzę i masę ciekawostek. Jestem nadal pełna podziwu dla wiedzy autora i kunsztu z jakim wszystkie informacje przekazuje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz